Makové kuličky se slunečnicovými semínky

10450972_1509345649347616_7607531437241980898_n

Pokračujeme v „makovém seriálu“, tentokrát si z máku vytvoříme rychlé chutné živé cukroví, které vás zklidní v době předvánočního shonu, zahřeje a ochrání před anémií. Zároveň prospívá pleti, nehtům a vlasům.

Mák zahřívá a je plný vápníku, za což vám poděkují hlavně kosti, zuby a svaly. Co mnoho lidí neví je, že obsahuje také sodík, draslík a hořčík. Pomáhá také zlepšit spánek a usínání. Díky vitaminu E regeneruje pleť, vlasy a nehty a pomůže i s ekzémem.

Slunečnicové semínko posiluje činnost nervů a zvyšuje hladinu serotoninu, což nám zlepšuje náladu. Obsahuje hořčík, vitamin B6, který je potřebný pro metabolické procesy, a vitamin E, významný antioxidant. Vyvažuje hladinu vápníku v těle a doporučuje se při artritidě, cukrovce a rakovině a preventivně na ochranu kardiovaskulárního systému.

Rozinky s bohatým obsahem vitaminů (A, B1, B2, C) a minerálů (železo, draslík, vápník) vás dobijí energií, zklidní vám nervy a rozjasní pleť. Umí vás zbavit migrény. Chrání oči před šedým zákalem, podpoří imunitu a zrychlí metabolismus. Velké množství vlákniny v rozinkách pomáhá s trávením.

Makové kuličky se slunečnicovými semínky

Ingredience

250 g čerstvě namletého máku

100 g slunečnicových semínek

100 g rozinek

2-3 polévkové lžíce medu, datlového nebo agávového sirupu (nemusí být)

na obalování strouhaný kokos, nepražené kakao, mleté oříšky.

Postup

  1. Přes noc si namočíme semínka (slunečnici ale stačí namočit na 2 hodiny) a zvlášť rozinky.
  2. Semínka opláchneme, dáme do mixéru, přidáme namočené rozinky (vodu nevyléváme, ale necháme pro případné doladění těsta), mák a případně med (nebo datlový či agávový sirup, pokud chceme vegan verzi).
  3. Vše rozmixujeme do hmoty, která by měla držet pohromadě.
  4. Nelepí-li se těsto, zkusíme přidat vodu z rozinek, případně sladidlo – ale opatrně.
  5. Tvarujeme kuličky, které obalujeme v připravených směsích (kokos, kakao, oříšky).
  6. Uložíme do krabičky a do ledničky, kde vydrží delší čas.
  7. Ale vy je stejně brzy sníte, věřte mi ;)
http://blog.zijemezdraveji.cz/2014/12/22/makove-kulicky-se-slunecnicovymi-seminky/

Adriana Gombalová

Jsem šestnáctiletá bytůstka, veganka od března 2014 koketující s raw stravou. Chodím na jazykové gymnázium, plánuju studovat medicínu a věnovat se homeopatii. Miluji hudbu, ráda čtu, píšu, kreslím, zpívám, dělám čínskou kaligrafii a fotím. Hraju na bicí, flétnu, elektrickou kytaru a housle. Ráda chodím na koncerty, do čajovny, kina, knihovny a na hory. Běhám, potápím se, lyžuju, plavu, hraju volejbal, cvičím Flowin a jógu a lezu po všem možném. Hodně cestuju, protože si libuju v objevování nových věcí, vyhýbám se stereotypům – proto ustavičně zkouším nové a nové recepty. Nemám oblíbené jídlo, chutě se mi neustále mění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *