Exotické RAW špagety na zeleno

Exotické RAW špagety na zeleno

Základem tohoto receptu jsou cukety (aneb tykev obecná). Jsou vhodné při dně, revmatismu a chorobách ledvin a močového ústrojí. Obsahuje především vlákninu, karoteny, vitamin A. Chrání naše sliznice, zrak a duševní a tělesnou pohodu. Zařaďují se do hubnoucích a detoxikačních diet. Jejich pěstování je nenáročné, takže pokud máte zahradu, už bych uvažovala o jejím umístění.

S mangem se v našich končinách nesetkáváme tak často, což je škoda. Slupka se loupe. Pod ní narazíme na oranžovou dužinu, která těsně přilíná k pecce, a proto se od ní hůře odděluje. Léčí pokožku, sliznice a zrakové poruchy, nemoci srdce a oběhového systému. Snižuje krevní tlak, podporuje činnost ledvin, odvádí přebytečnou vodu. Vhodné při otocích.

Avokádo je vhodné zejména pro lidi hubené, po nemocech, vyčerpané, trpící depresemi a neurózami, protože obsahuje „zdravé“ tuky. Příznivě působí na snížení krevního tlaku, posiluje srdce, zvláště při arterioskleróze a po infarktech. Vhodné při chorobách ledvin, močových čest a jater a kůže V kosmetice se používá jako maska na suchou a vrásčitou pleť.

Jarní cibulka obsahuje hodně vitaminu A a vitaminy skupiny B. Má antibakteriální účinky. Pomáhá při léčbě nachlazení, rýmy i kašle. Příznivě působí na zažívací trakt. Obsažená kyselina listová je důležitá pro těhotné: pro správný vývoj plodu. Přispívá ke zdravým vlasům a silným nehtům a má pozitivní účinky na srdce i krevní tlak. Dodává naší omáčce správný říz.

Petržel má vysoký obsah chlorofylu a karotenů. Je velmi důležitá pro dobrý stav zraku, sliznic, pokožky, nehtů a vlasů, kostí a krve. Největší účinek má na ledviny a močové ústrojí. Používá se i při menstruačních potížích a střevní kolice. Působí proti nadýmání. Upozornění: těhotné ženy by měly užívat petržel střídmě.

Tymián uklidňuje žaludek, ovlivňuje vylučování žluče, působí proti průjmům a nadýmání, podporuje trávení, léčí žaludeční vředy.

Exotické RAW špagety na zeleno

Ingredience

2 cukety

2 manga

1 avokádo

jarní cibulku

½ čajové lžičky tymiánu

1 čajové lžička sušené petržele

sůl a pepř – dle chuti

dýňová semínka a dýňový olej na ozdobu

Postup

  1. Cukety očistíme, zbavíme slupky a „ušpagetujeme“ - vytvoříme z nich špagety. Pokud nevlastníte spiralizér, můžete si pomoct škrabkou.
  2. Cuketové špagety odložíme do mísy.
  3. Připravíme si omáčku ze zbývajících ingrediencí: všechny umixujeme dohladka, na pravou omáčkovou konzistenci. Doporučuji ochutnat a doladit bylinkami (nejlépe čerstvými) a kořením podle chuti.
  4. Omáčku smícháme s cuketovými špagetami.
  5. Můžeme ozdobit dýňovými semínky a zakápnout dýňovým olejem.
http://blog.zijemezdraveji.cz/2015/01/27/exoticke-raw-spagety-na-zeleno/

 

Adriana Gombalová

Jsem šestnáctiletá bytůstka, veganka od března 2014 koketující s raw stravou. Chodím na jazykové gymnázium, plánuju studovat medicínu a věnovat se homeopatii. Miluji hudbu, ráda čtu, píšu, kreslím, zpívám, dělám čínskou kaligrafii a fotím. Hraju na bicí, flétnu, elektrickou kytaru a housle. Ráda chodím na koncerty, do čajovny, kina, knihovny a na hory. Běhám, potápím se, lyžuju, plavu, hraju volejbal, cvičím Flowin a jógu a lezu po všem možném. Hodně cestuju, protože si libuju v objevování nových věcí, vyhýbám se stereotypům – proto ustavičně zkouším nové a nové recepty. Nemám oblíbené jídlo, chutě se mi neustále mění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *