Zasněžené zázvorové kuličky

Sněhové zázvorové kuličky

Zázvor by v našem jídelníčku v zimě neměl chybět; tlumí záněty a posiluje imunitu, stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol, prohřeje celé tělo a má relaxační účinky, předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest. Také zmírňuje nevolnost při cestování i v těhotenství, pomáhá při astmatu a zlepšuje trávení. Opatrně by s ním měli zacházet diabetici. Látka, která mu dodává specifickou štiplavou chuť a blahodárné zdravotní účinky se jmenuje příhodně: gingerol.

Mandle rovněž posilují imunitní systém a posilují nervovou soustavu. Mimo jiné zlepšují průběh akné, podporují růst vlasů, nehtů, zpevňují kosti a zubní skloviny a jsou preventivním prostředkem proti rakovině. Doporučují se těhotným a kojícím matkám.

Datle se používají při silném suchém kašli a zánětu průdušek. Díky vysokému obsahu cukrů, vitaminů a minerálů (jsou bohaté na draslík, vitamíny A, B, niacin, měď a železo) prospívají hlavně adolescentům, sportovcům, těhotným a kojícím ženám. Pomáhají při nespavosti a zároveň proti únavě.

Chia semínka se právem řadí mezi superfoods. Jedním z hlavních přínosů chia je vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Z výčtu příznivých účinků zmíním podporu správné funkci ledvin, jater, plic, žlučníku, zlepšení paměti, předcházení vzniku Alzheimerovy choroby a diabetes, rychlejší hojení a boj s infekcemi.

Sněhové zázvorové kuličky

Ingredience

mandle - 1 šálek – namočit předem na 8 hodin

datle - 1/2 šálku – namočit předem na 8 hodin – nebo můžete použít čerstvé

chia semínka - 1 polévková lžíce – nabobtnat 15 minut předem

nastrouhaný čerstvý zázvor podle chuti – já použila dva o velikosti palce

pomerančová nebo citronová kůra - 1/2 lžičky

rozmixované kešu (z poloviny šálku kešu)

Postup

  1. Namočíme si mandle a datle předem minimálně na šest hodin (já většinou namáčím přes noc).
  2. Chia semínka zalijeme cca 6 lžícemi vody 15 minut předem.
  3. Rozmixujeme si kešu a odložíme do krabičky, kde budeme obalovat kuličky.
  4. Slijeme mandle a datle, dáme je do mixéru a umixujeme.
  5. Přidám nabobtnaná chia a citronovou nebo pomerančovou kůru (doporučuji pomeranče či citrony dobře očistit, pokud nepoužíváte kůru s pytlíčků.
  6. Rozmixujeme a podle chuti přidáváme zázvor.
  7. Z hmoty vytvoříme koule.
  8. Obalíme je v kešu.
http://blog.zijemezdraveji.cz/2015/02/08/zasnezene-zazvorove-kulicky/

Adriana Gombalová

Jsem šestnáctiletá bytůstka, veganka od března 2014 koketující s raw stravou. Chodím na jazykové gymnázium, plánuju studovat medicínu a věnovat se homeopatii. Miluji hudbu, ráda čtu, píšu, kreslím, zpívám, dělám čínskou kaligrafii a fotím. Hraju na bicí, flétnu, elektrickou kytaru a housle. Ráda chodím na koncerty, do čajovny, kina, knihovny a na hory. Běhám, potápím se, lyžuju, plavu, hraju volejbal, cvičím Flowin a jógu a lezu po všem možném. Hodně cestuju, protože si libuju v objevování nových věcí, vyhýbám se stereotypům – proto ustavičně zkouším nové a nové recepty. Nemám oblíbené jídlo, chutě se mi neustále mění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *