Nastala sezóna skvělého sladkého ovoce kaki churma, které máme opravdu moc rádi a vždy si ho v tuto dobu užíváme. Akorát se musí nechat dobře dozrát, aby jste si ho pořádně vychutnali (my necháváme dozrát do měkka v sáčku s jablky). Nejlepší je, když má konzistenci husté marmelády 🙂

Tuto rychlou dobrotu si můžete připravit na snídani nebo nachystat do školy, práce jako dopolední svačinu do menší zavařovačky se šroubovacím víčkem.

A protože už nastalo chladnější období, přidáme si do něho zahřívací koření, abychom vyrovnali energie exotického ovoce.

Kaki obsahuje vitamín A, vlákniny, fosforu a hořčíku. Posiluje imunitní systém a metabolismus, pomáhá při stresu, nervozitě a únavě, zmírňuje svalové i srdeční potíže, přispívá k pevnosti kostí. Doporučuje se při onemocnění tepen, jater a ledvin. Funguje jako prevence sklerózy. Kaki by nemělo chybět v jídelníčku těhotných žen, neboť vitamín A napomáhá embryonálnímu vývoji dítěte. Jako ozvláštnění jídelníčku ho uvítají i malé děti, poněvadž pomáhá regulovat funkci střev.

Chia semínka se právem řadí mezi superfoods. Jedním z hlavních přínosů chia je vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Z výčtu příznivých účinků zmíním podporu správné funkci ledvin, jater, plic, žlučníku, zlepšení paměti, předcházení vzniku Alzheimerovy choroby a diabetes, rychlejší hojení a boj s infekcemi.

Kaki churma chia puding se zimním kořením

2 menší porce

Ingredience

2 zralé kaki churma

2 vrchovaté polévkové lžíce chia namočit v cca 1dcl vody

javorový, raw agáve sirup nebo datlová pasta na případné doslazení

perníkové koření dle chuti nebo si namíchejte z kardamonu, skořice, hřebíčku, citronové. trávy, zázvoru

ovoce dle chuti (hrušky, jablka, banán…)

Postup

  1. Oloupejte si kaki churmu a vložte do mixéru spolu s namočenými chia semínky, kořením a příp. si doslaďte preferovaným sladidlem.
  2. Dobře rozmixujte do konzistence pudinku.
  3. Na dno sklenice si dejte nakrájené ovoce na kousky, plátky a doplňte kaki churma pudinkem.
http://blog.zijemezdraveji.cz/2015/11/22/kaki-churma-chia-puding-se-zimnim-korenim/