Kromě dříve recenzovaného multifunkčního přístroje Optimum Thermocook Pro jsme od společnosti Froothie – distributora výrobků australské společnosti Optimum©, výrobce mixérů a jiných kuchyňských spotřebičů určených pro domácí i komerční použití, dostali k otestování vysokorychlostní mixér Optimum 9200A (druhé generace).

Hned jako první jsem otestovala Optimum 9200 svým oblíbeným mixem – banány a špenát. Zapínání hlavního vypínače mě trochu zarazilo, protože člověk potřebuje opravdu zatlačit, aby se přepnulo, jelikož ho zakrývá folie. Brání to náhodnému zapnutí mixéru (např. malým členem domácnosti). Nastavila jsem ho na medium, tedy na střední výkon, aby se ukázal. Příjemně mě překvapilo, že medium bylo celkem rychlé a tak jsem na chvíli přepnula na fast, aby se ukázal v plné síle. Otáčky mě ohromily! Za chvíli už ze špenátu zbyly jenom mikročástečky. A chutná zelená „břečka“ 😉 plná vitamínů a minerálů byla na světě. Tyčka na zatlačení ovoce k nožům vůbec nebyla potřeba. Ovšem pak přišlo rozčarovaní v podobě sundávání víčka – zatím jsem se vždycky při sundávání pocákala, takže při dalších kulinářských pokusech jsem se kolem mixéru pohybovala se zástěrou. Náladu mi však zvedlo jednoduché nalévání – nádoba mixéru má skvěle vytvarovaný kraj. Avšak poté nastal problém při dolévání, jelikož se mi špatně vybíraly u nožů stěrkou zbytky zeleného nápoje. Mixér se myje jednoduše – nádoba se naplní vodou a kapkou „jaru“ a nechá se promixovat. Poté vypláchneme, omyjeme ještě vodou, pokud je potřeba, a pak už jen necháte sušit.

Smoothie - banán + špenát
Smoothie - banán + špenát

Součástí balení mixéru je také knížečka s nejrůznějšími recepty – omáčky, polévky, smoothie, aperitivy, rostlinná mléka, raw sladkosti… Vybere si každý. Recepty jsou jednoduché, doplněny obrázky, ingredience jsou lehce k sehnání.

Kniha receptů

Další zkouška přišla za hodinu, kdy si můj táta řekl o smoothie „bacilobijce“. Takže padl grep, kiwi, jablko, mrkev, trošku hřebíčku, trošku skořice, trošku kurkumy, lžíce rakytníkového bio džusu a trocha zázvoru. Dala jsem rovnou vysoké otáčky a nechala motor příst trochu déle, abych se koření pěkně promíchalo. Tehdy jsem si všimla, že Optimum má skvěle vyřešené odvětrávání motoru – skoro vůbec se mi totiž nezahřál, i když jsem ho takto týrala.

Potom se Optimum předvedl během výroby pizzy, když jsem si dělala domácí rajčatovou omáčku (5 rajčat, 3 dopředu namočená sušená rajčata, 1 velká mrkev, čtvrtka cibule, půl lžičky miso pasty, bazalka, majoránka, rozmarýn, libeček, oregano, pepř). Slupky rajčat zmizely ihned a celkem brzy se vytvořila pěkná konzistence.

Pizza

Na večer jsem si nechala namočený hrneček mandlí. Ten jsem ráno dala do mixéru spolu s čtyřmi hrníčky vody, abych si udělala mandlové mléko, které budu používat během celého dnešního dne. Rychle jsem si vzpomněla, že bych si měla dát močit mandle, takže jsem vzala dva hrnečky mandlí a namočila je do vody, aby stihly nasát trochu vody. Mléko jsem scedila pomocí pytlíku na výrobu rostlinných mlék, který je součástí balení. Pytlík se lehce umývá a suší, pracovalo se mi s ním dobře, mandlová drť, co mi zbyla po vymačkání, byla opravdu suchá. Do mixéru jsem z výsledného mandlového mléka odlila hrneček a zbytek odložila do lednice. Potom jsem k mléku přidala dřeň z vanilkového lusku, jablko, trochu skořice, hrušku a banán. Směs to byla opravdu výborná!

Mandlové mléko
Sáček na ořechové mléko

Potom jsem se vrhla na zužitkování mandlově drti, kterou jsem rozmixovala s namočenými datlemi a pěti lžícemi kakaa. Obalila jsem třetinu v matcha, třetinu v kokosu a třetinu v maca prášku. Tady mi trošku vadilo, že jsem musela vydlabávat hmotu nešikovně zespoda u nožů, ale dalo se to zvládnout.

Mandlové kuličky 
Mandlové kuličky
Mandlové kuličky

Poté si i rodiče řekli o smoothie na podporu imunity. Použila jsem grep, kiwi, jablko, mrkev, řepu, trochu rakytníkového džusu, zázvor, tři hřebíčky, skořici, kurkumu. Optimum 9200A si s tím opět krásně poradil, i když poté bylo potřeba dolít trochu vody, protože přeci jen řepa a mrkev jí v sobě tolik nemá.

 

Smoothie na podporu imunity
Smoothie na podporu imunity

Poté jsem se rozhodla vyzkoušet optimum s polévkou. Uvařila jsem si bokem cizrnu s citronovou trávou, mezitím dala na troše mandlového mléka podusit cibuli a zázvor posypaný kurkumou, poté přilila vodu a ještě trochu mléka a přihodila brambor, mrkev a dvě rajčata. Jakmile se všechno uvařilo, vylovila jsem citronovou trávu a dala vše do mixéru. I s teplým jídlem si poradil výborně, cizrna, brambory, mrkev – vše hladce rozmixované. Poté už jen zbývalo doladit kořením.

Polévka

Pokud si rádi připravujete smoothie, ořechová mléka nebo másla vysokorychlostní mixér Optimum 9200A (druhé generace) si rychle oblíbíte.

Mixér si můžete koupit na e-shopu Rawzinky, spolu s našimi dobrotami a surovinami 😉